Telewizja internetowa to klasyczna transmisja stacji telewizyjnych przeniesionych do Internetu. Z technicznego punktu widzenia jest to OTT (usługa Over the Top) lub IPTV (Internet Protocol TV – dane między usługodawcą a widzem przemieszczają się bezpośrednio przez infrastrukturę dostawcy, np. O2 TV). Telewizja internetowa ma kilka zalet w stosunku do konwencjonalnej transmisji naziemnej.

Oglądaj na ekranie monitora

Telewizję internetową można oglądać praktycznie wszędzie. Na komputerze, laptopie czy smartfonie. Wszędzie tam możesz oglądać filmy online, gdzie tylko chcesz i kiedy chcesz. Jednak każdy z nas wie, że najwygodniej jest oglądać filmy na telewizorze, który zazwyczaj ma największy ekran. Wystarczy, że nasz odbiornik telewizyjny, będzie wyposażony w Smart. Większość nowych telewizorów Smart obsługuje Wi-Fi, co oznacza, że mają wbudowany adapter bezprzewodowy. Połączenie z Internetem zajmuje zaledwie kilka minut – ale ta opcja działa najlepiej, gdy telewizor znajduje się w tym samym pomieszczeniu co router. Korzyści z połączenia bezprzewodowego to:

  • Brak wleczonych przewodów – idealny do utrzymania porządku w salonie
  • Masz swobodę umieszczenia telewizora w dowolnym miejscu w salonie, co czyni go najlepszą opcją do montażu na ścianie
  • Jest niezwykle prosty w konfiguracji – wystarczy nacisnąć kilka przycisków na pilocie telewizora. Naciśnij przycisk Menu na pilocie telewizora. Wybierz opcję Ustawienia sieci, a następnie Skonfiguruj połączenie bezprzewodowe. Wybierz nazwę sieci bezprzewodowej dla domowego Wi-Fi. Wpisz hasło Wi-Fi za pomocą przycisku pilota i już możesz oglądać filmy online.

Jeśli chcesz mieć najsilniejsze i najbardziej stabilne połączenie, to podłącz telewizor bezpośrednio do routera internetowego za pomocą kabla Ethernet. Twój telewizor musi znajdować się blisko routera. Podczas podłączania wielu urządzeń, upewnij się, że połączenie pozostaje silne. Korzyści z połączenia przewodowego to:

  • Jest proste w konfiguracji – wystarczy go podłączyć
  • Zapewnia najbardziej niezawodne połączenie – transmisja strumieniowa powinna być wolna od buforowania
  • Jest znacznie szybszy niż Wi-Fi
  • Łatwo go podłączyć. Znajdź port Ethernet z tyłu telewizora. Podłącz kabel Ethernet z routera do portu w telewizorze. Wybierz Menu na pilocie telewizora, a następnie przejdź do Ustawienia sieci. Wybierz opcję włączenia przewodowego Internetu. Wpisz hasło Wi-Fi za pomocą przycisków pilota

O czym warto pamiętać?

Jeśli chcesz oglądać filmy z sieci na ekranie monitora, musisz pamiętać o kilku zasadach. Im dalej od routera, tym słabszy sygnał. Im szybsze połączenie szerokopasmowe, tym lepsza jakość będzie nadrabianie zaległości, seriali i wieczorów filmowych. Zwłaszcza jeśli twój telewizor Smart TV ma również rozdzielczość 4K UHD. Netflix i Amazon przesyłają strumieniowo wybrane filmy i programy telewizyjne w rozdzielczości 4K. Możesz przesyłać strumieniowo telewizję za darmo, korzystając z bezpłatnych wersji próbnych, korzystając z ofert operatora komórkowego i kupując antenę cyfrową. Większość głównych serwisów streamingowych oferuje bezpłatne wersje próbne dla początkujących użytkowników. Na przykład Netflix i Hulu są bezpłatne przez miesiąc, a HBO Now, Sling TV i DirecTV Now są bezpłatne przez siedem dni. Oczywiście okres próbny to tymczasowa poprawka, ale to sprytny sposób, aby dowiedzieć się, które usługi Ci się podobają w przypadku, gdy zdecydujesz się na zastąpienie pakietu kablowego alternatywną subskrypcją. Pamiętaj, aby zlikwidować konto pod koniec okresu próbnego, aby uniknąć opłat. Jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy ulotną wersją próbną i nie jesteś gotowy na płatną subskrypcję, nadal masz do wyboru rozmaite strony internetowe, które udostępniają biblioteki wybranych treści telewizyjnych za darmo. Przygotuj się jednak na wyświetlanie reklam.

Witryny i aplikacje sieciowe, umożliwiają wyświetlanie bezpłatnych odcinków bieżących i popularnych programów w tej sieci. Jednak aby oglądać pełne sezony lub telewizję na żywo, zazwyczaj musisz zalogować się na istniejące konto u operatora telewizji kablowej. Upewnij się, że aplikacja lub witryna internetowa jest niezawodna przed rozpoczęciem przesyłania strumieniowego. Przeczytaj recenzje użytkowników w sklepie z aplikacjami i poszukaj bezpiecznych adresów URL zaczynających się od „https” zamiast „http”